Lekcja patriotyzmu w Kobylej Górze

Lekcja patriotyzmu w Kobylej Górze

Piękny i słoneczny okazał się czwartek 23 listopada. Nie mogło być jednak inaczej skoro tego dnia uczniowie naszego liceum, w ramach tytułowego projektu, udali się w okolice Kobylej Góry aby uczcić pleszewskich bohaterów powstania wielkopolskiego. W wyjeździe wzięli udział uczniowie kliku szkół z naszego miasta. Oprócz naszego NLO były to 10 osobowe ekipy z technikum, jedynki, dwójki i trójki oczywiście pod czujną opieką nauczycieli historii z poszczególnych placówek. Skład dopełniali organizator projektu dyrektor MR Pan Adam Staszak i koordynatorka Pani Katarzyna Rutkowska. Opiekunem uczniów NLO był pan Dominik Wabiński.

Na miejscu czekał na nas przewodnik, nauczyciel historii w Kobylej Górze Pan Sławomir Mrugalski. Z ogromną pasją i znawstwem oprowadził nas „Szlakiem Powstańczym im. Majora Feliksa Pamina”. Snując niezwykle interesujące opowieści wielokrotnie przypominał, że na ziemi ostrzeszowskiej pamięć o bohaterstwie żołnierzy kompanii pleszewskiej w roku 1919 jest nadal żywa i oparta na autentycznej wdzięczności. Pan Sławomir zabrał nas także w te miejsca, gdzie lokalna społeczność upamiętnia pamięć o tych którzy za wolność ojczyzny oddali dar najcenniejszy: własne życie.

Miejscem kluczowym, który przyszło nam odwiedzić była rzecz jasna miejscowość Ligota, pod którą 15 stycznia 1919 roku kompania pleszewska, skalmierzycka i ostrzeszowska rozbiły silny oddział niemieckiego Grenzschutzu.

Niezwykłą ciekawostką było przekroczenie historycznej granicy Śląska i Wielkopolski poprzez odwiedzenie miejscowości Marcinki. W 1919 roku ówczesny proboszcz tamtejszej parafii Wincenty Ruda za swoją patriotyczną działalność propolską został przez Niemców aresztowany i zamordowany. Pan Sławomir pokazał nam miejsce w którym doszło do tych dramatycznych wydarzeń także 15 stycznia 1919 roku tuż po polskim zwycięstwie pod Ligotą. Najwięcej pewnie o tych wydarzeniach powiedziałaby nam stara, ponad stu letnia sosna pod którą znaleziono 99 lat temu zwłoki księdza Rudy…

Wyjazd był dla naszych uczniów prawdziwą lekcją patriotyzmu.