Młodzież może więcej!

Młodzież może więcej!

dyrektor_liceum_pleszew

Jaka ma być nowa jakość edukacji w Pleszewie, czego oczekuje się od ucznia, a czego może oczekiwać uczeń?

Tego dowiecie się z wywiadu z Dyrektor mgr Martą Mandziuk.

 

Mówi pani często o „szkole marzeń”… Co to oznacza?

Antoine de Saint-Exupery powiedział kiedyś: Jeśli chcesz zbudować statek, nie gromadź ludzi, by zbierali drewno i rozdzielali obowiązki, ale wzbudź w nich tęsknotę za rozległym i niekończącym się morzem.” Myślę, że dokładnie tak samo jest z edukacją: nie powinna polegać jedynie na obowiązkach, ale stanowić świadomy wybór w celu spełnienia swoich marzeń. Tak wyobrażam sobie szkołę marzeń – nie kojarzy się z udręką, czy, nie daj boże, przechowalnią. Jest miejscem, gdzie zdobywa się postawy, aby spełnić najśmielsze życiowe marzenia.

Jaka ma być misja nowego liceum, jakie miejsce ma mieć w niej uczeń?

Uczeń – oczywiście centralne miejsce. My, nauczyciele, jesteśmy po to, aby uczeń mógł osiągnąć więcej. Chcemy zapewnić wysoki poziom kształcenia ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych uzdolnień i zainteresowań. Stawiamy na atmosferę wzajemnego szacunku, kształtującą samodzielność i samorządność w duchu zasad demokracji. Zamierzamy wspierać i kształtować w naszych uczniach wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.

 

Młodzież często stawia sobie pytanie: „kto tam będzie uczył?”…

Zdecydowana większość kadry jest już przedstawiona na naszej stronie internetowej www.liceum.pleszew.pl. Ważne jest też pytanie, jaka ma być rola nauczyciela. W moim odczuciu, nauczyciel to mistrz i przewodnik w świecie pędzącym w natłoku informacji. Zmieniają się podręczniki, programy nauczania, zadania maturalne. Jednak rola nauczyciela pozostaje niezmienna: pełna odpowiedzialności za młodych ludzi wkraczających w dorosłość. Nasi nauczyciele uczą z zaangażowaniem, wspierają swoich uczniów i otaczają opieką. Na co dzień towarzyszy nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, i pewność, iż nasze starania będą procentować w życiu naszych wychowanków jeszcze przez wiele lat po ukończeniu szkoły.

 

Co, z pani punktu widzenia, jest najważniejsze w szkole średniej, ogólnokształcącej?

Solidne i wszechstronne przygotowanie do matury. To gwarancja spokoju, dobrego samopoczucia oraz pewności siebie w trakcie egzaminów. Z kolei dobre wyniki otwierają możliwości studiowania na wymarzonych kierunkach. Jeśli młody człowiek już teraz myśli o swojej przyszłości i ma odwagę iść własną drogą, to nasza szkoła jest właśnie dla niego!

 

Bardzo duży nacisk ma być położony na języki obce…

Powiedzenie, że żyjemy w globalnej wiosce stało się wręcz truizmem. Wioska ta jednak stawia pewne wymagania – nie ma innej możliwości niż nauka języków obcych, aby przygotować się do funkcjonowania w świecie, w którym dzięki nowym technologiom zanika pojęcie odległości. Ludzie znający języki obce mają możliwość komunikowania się w czasie rzeczywistym z dowolną osobą na ziemi. Byłoby nieroztropnym nie korzystać z tak wyjątkowej okazji.

 

Jak obecnie wygląda proces kształtowania się nowej szkoły w Pleszewie?

Wszystkie sprawy proceduralne są już za nami. Otrzymaliśmy zgodę Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Liceum zostało również wpisane do ewidencji szkół ponadgimnazjalnych w Starostwie Powiatowym w Pleszewie.
Myślę, że bardzo ważne są gwarancje dawane nam przez Samorząd Miasta i Gminy Pleszew. Od samego początku z pasją i zaangażowaniem naszą inicjatywę wspiera zastępca burmistrza dr Arkadiusz Ptak. Jego wcześniejsze projekty, w tym również naukowe są w mojej ocenie dodatkową gwarancją stabilności naszej placówki.  Wiceburmistrz bierze udział w spotkaniach promujących nasze liceum, podczas których rozmawiamy z gimnazjalistami z klas trzecich i z ich rodzicami.  Spotykamy się z dużym zainteresowaniem również w miastach sąsiednich: w Jarocinie, Krotoszynie, Ostrowie, czy Kaliszu. Świadczy to niewątpliwie o tym, że wiele osób poszukuje nowej jakości w edukacji.

 

Jak wyglądać będzie rekrutacja?

Podzieliliśmy ją na kilka etapów. W terminie od 23 maja do 10 czerwca w sekretariacie przy ulicy Krzywoustego 4 należy złożyć kartę zgłoszenia, kwestionariusz osobowy, dwa zdjęcia legitymacyjne oraz oświadczenie rodzica.  Te dokumenty można też przesłać pocztą. Wszystkie będą do pobrania wkrótce na naszej stronie internetowej.

W drugim etapie – od 24 czerwca do 28 czerwca należy uzupełnić dokumenty o świadectwo ukończenia szkoły gimnazjalnej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
Etap trzeci, to rozmowa kwalifikacyjna. Nie będzie to egzamin z wiedzy, chcemy poznać naszych przyszłych uczniów, porozmawiać o zainteresowaniach, wizji szkoły i swojego miejsca w niej. Zwrócimy uwagę na ogólną elokwencję, swobodę wypowiedzi. Na końcu podana zostanie lista zakwalifikowanych, a w konsekwencji lista przyjętych.


Co z odpłatnością, czesnym?

Nasza szkoła jest całkowicie bezpłatna. Podkreślam, nie ma żadnych opłat, żadnego czesnego. Oferta Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie to zaproszenie do inwestycji we własny rozwój, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.