Wyprawa do Londynu

Wyprawa do Londynu

W pierwszych dniach maja Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące współorganizowało wyjazd edukacyjny do Londynu. W warsztatach brały udział 23 osoby, w tym uczniowie z NLO oraz okolicznych  gimnazjów. Było mnóstwo śmiechu, zabawy, oraz szereg ciekawych zajęć rozwijających potencjał językowy młodzieży.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Oxford – jeden z pięciu najlepszych uniwersytetów na świecie, utworzony ponad 1300 lat temu. Oxfordzki przewodnik opowiedział historię uniwersytetu, oprowadził nas po uczelni, wyjaśnił zasady studiowania i zwyczaje. Oglądaliśmy dormitoria, salę jadalną (Wielka Sala w „Harym Potterze”), słynną katedrę Christ Church, college, oraz bibliotekę. Spacer po historycznych dziedzińcach i uliczkami Oxfordu był okazją do konwersacji z angielskim rzewodnikiem. Uczniowie uzyskali wiele informacji o słynnych ludziach ze świata nauki, sztuki i polityki, którzy tu studiowali i często później prowadzili zajęcia na uczelni. Wizyta w Oxfordzie zainspirowała młodzież do refleksji nad wyborem własnej drogi życiowej.

W szekspirowskim teatrze The Globe uczestnicy wyjazdu poznawali historię powstania teatru oraz jego dalsze losy. Lekcję poprowadził aktor teatru The Globe, który przepiękną królewską angielszczyzną opowiadał o twórczości największego angielskiego dramaturga oraz współczesnych realiach wystawiania na scenie sztuk szekspirowskich. Zwiedzając teatr uczniowie mieli możliwość poprowadzić konwersację z przewodnikiem i zostali zaproszeni na spektakl w tym jedynym w swoim rodzaju teatrze.

Spacer po Londynie rozpoczęliśmy od Big Bena i Pałacu Westminster, miejsca obrad parlamentu brytyjskiego. Zwiedzaniu towarzyszyła lekcja historii na temat ustroju politycznego Wielkiej Brytanii. Obejrzeliśmy m.in. uroczystą zmianę warty przed Stajniami Gwardii Królewskiej oraz Buckingham Palace – rezydencję królowej Elżbiety II. Zajrzeliśmy na Downing Street, gdzie mieszka premier Wielkiej Brytanii. Po drodze uczniowie odczytywali i tłumaczyli inskrypcje na pomnikach i zabytkowych budynkach, szlifując język angielski.

Wizyta w National Gallery – największej galerii obrazów w Wielkiej Brytanii – była kolejną okazją do ćwiczenia języka angielskiego. Uczniowie uzupełniali karty pracy. Warunkiem rozwiązania zadań było samodzielne przeczytanie opisów w języku angielskim pod wybranymi obrazami znanych malarzy.

Niezwykłym przeżyciem dla wielbicieli Harrego Pottera była wizyta w Studiu Filmowym Warner Bros. Podczas zwiedzania uczniowie doskonalili język angielski, a przy wypełnianiu paszportu Harrego Pottera poszerzyli zakres słownictwa.

W Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds London uczniowie ponownie
zetknęli się z historią Anglii. Realny wygląd postaci przybliżył młodzieży historyczne wydarzenia, o których dowiadywali się podczas całej wycieczki. Zwiedzanie zakończyło się przejazdem taksówką szlakiem historii Londynu.