EkoEkipa dla Ziemi

Opis projektu

Projekt społeczny, dzięki któremu młodzież poświęcając swój czas wolny promowała działania ekologiczne.

We wrześniu 2019 r. zapoczątkowaliśmy projekt społeczny EkoEkipa dla Ziemi, dotowany w konkursie Mikrodotacje na społeczne akcje przez Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Projekt realizowany jest we współpracy z Trójką a koordynuje go pani Karolina Domagalska. Naszym celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w temacie ekologicznego stylu życia. Organizowaliśmy warsztaty wykonywania naturalnych mydeł wraz z Lawenda 4 You państwem Małgorzatą i Andrzejem Madalińskich, warsztaty kulinarne podczas których piekliśmy dobrej jakości słodkości ale i prawdziwy chleb na zakwasie. Flagowym działaniem projektu było wykonanie 500 toreb z firan dla mieszkańców Pleszewa, które mają służyć do ważenia owoców i warzyw w sklepach, eliminując tym samym foliowe zrywki. Zależało nam na tym, by zmniejszyć wykorzystanie foliowych toreb a tym samym zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, ograniczyć ilość śmieci. 26 października odbył się finał akcji w pleszewskich Plantach, w Wigwamie spółki Sport Pleszew.

Z zaproszenia skorzystało wielu uczniów naszej szkoły, Trójki ale nie tylko; byli rodzice, nauczyciele, przyjaciele. Wspólnie, przy pięknej pogodzie piekliśmy chleb, robiliśmy pizze na ognisku, nadal szyto torby i wykonywano mydełka. Dodatkowym działaniem było szlifowanie palety oraz przygotowanie materiału na siedzisko do szkoły. Chcemy promować wykorzystanie materiałów powtórnie, propagować hasło „zero waste”.

Liczne grupy uczniów w ten dzień spacerowały po Pleszewie rozdając torby, nawiązaliśmy współpracę z Przedsiębiorstwem Komunalnym, które w sobotę przedstawiało nowe auta zasilane prądem i właśnie w nich nasza EkoEkipa przemieszczała się po mieście. Duża ilość naszych toreb została ulokowana w firmie Fantazja, która została partnerem projektu. Pomoc EkoEkipie okazali ponownie państwo Bartoszek i firma Abart drukując przygotowane przez uczniów loga projektu.

Powstał również apel do Pleszewian:

Uczniowie pleszewskiej Trójki oraz Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie stworzyli EkoEkipę dla Ziemi i podczas wielu działań chcą przekonać Pleszewian do ekologicznego stylu życia. Dziś podczas wieńczącego projekt pikniku ekologicznego – pieczemy, przygotowujemy naturalną żywność, wykonujemy kosmetyki z naturalnych składników i … apelujemy aby każda osoba wyrobiła w sobie nawyk używania  wielorazowych toreb do ważenia owoców i warzyw. Takie jakie zrobiliśmy w ramach projektu – z materiałów używanych, szanując zasadę „zero waste”. Uszyte 500 sztuk toreb wędruje na ręce mieszkańców Pleszewa – są to torby z firan, które należy mieć przy sobie w sklepach podczas kupowania warzyw i owoców. Mamy sprzymierzeńców – sklep Fantazja w Pleszewie, Przedsiębiorstwo Komunalne oraz mamy nadzieję, coraz więcej ludzi, dla których ważne jest środowisko. Obiecujemy, ze wykonamy ich więcej i będziemy je rozpowszechniać pośród mieszkańców Pleszewa, aby zaprzestać używania foliowych zrywek, które są zabójcze dla naszego środowiska. Śmieci zasypują naszą planetę – jak długo żyje foliowa torba… tylko w drodze ze sklepu do domu  – potem żyje nią tylko nasze środowisko segregując, utylizując.. generując śmieci i koszty. W każda torbę włożyliśmy ogromy wkład, zaangażowanie i serce, gdyż szyjemy je w gronie „szkolnej” rodziny: nauczycieli, rodziców, uczniów.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

Apelujemy! Używajcie toreb wielokrotnego użycia!

Film

Zachęcamy do oglądania filmu dokumentującego nasze działania, autorstwa ucznia klasy III – Kacpra Peltza.