Prowadząca
Agnieszka Witkowska
O pracowni
Nie unikniemy sporów i trudności, ale można je oswoić i wykorzystać dla budowy pozytywnych relacji.
Pokazanie i uświadomienie młodzieży korzyści, wynikających z konstruktywnego komunikowania się między sobą, rozwiązywania konfliktów bez przemocy i agresji w środowisku szkolnym (a także pozaszkolnym) jest elementem wychowania do szanowaniem godności innych oraz odpowiedzialności za swoje decyzje i czyny.
Celem zajęć fakultatywnych będzie nabycie społecznych kompetencji: współpracy, dialogu, dyskusji, argumentowania, ale i przyjęcia argumentów drugiej strony oraz praktycznych umiejętności niezbędnych w pełnieniu funkcji mediatora. Na warsztatach z zakresu komunikacji i mediacji młodzież nauczy się: wygłaszać „monolog mediatora” (czyli informować czym jest mediacja i jakie ma zasady), stosować looping (parafrazować wypowiedzi stron tak, by pozbawione były negatywnych emocji) oraz pozna wiele przydatnych sformułowań i metod wykorzystywanych podczas mediacji. Będziemy także ćwiczyć redagowanie ugody, która spisywana jest na zakończenie procesu mediacji. Doświadczenie nabywane podczas licznych symulacji pozwoli na bycie mediatorem w naszym liceum i w życiu codziennym.
Ucząc młodzież w sposób konstruktywny rozwiązywać konflikty – na drodze rozmowy, kompromisu, w znaczący sposób przyczyniamy się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.