Grafika dekoracyjna - szare tło

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele przedmiotu

Dorota Gorzeniak

Dorota Gorzaniak

Na zajęciach przekazuje uczniom wiedzę z zakresu obrony cywilnej, metod ochrony przed różnymi zagrożeniami i przygotowuje uczniów do postępowania w wypadku katastrof. Szkoli w udzielaniu pierwszej pomocy. pasja to ratownictwo. Jest ratownikiem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, ratownikiem wodnym, strażakiem ratownikiem jednostki operacyjno-technicznej KSRG w OSP Pleszewie. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, to jej hasło przewodnie.

Roman Pisarski

Roman Pisarski

Nauczyciel wychowania fizycznego oraz ekspert w zakresie terroryzmu, bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego. Entuzjasta i propagator aktywnego stylu życia. Miłośnik podróży, brydża oraz literatury dotyczącej dyktatorów i ludobójstwa XX i XXI wieku.

O przedmiocie

Podczas nauki uczniowie zapoznają się z zagadnieniami związanymi z obroną cywilną, dowiadują się o możliwościach ochrony przed różnymi zagrożeniami, oraz jak postępować w wypadku katastrof.

Przedmiot realizowany w klasie pierwszej w zakresie podstawowym w ilości 1 godziny tygodniowo.

W trakcie zajęć licealiści szkolą się w udzielaniu pierwszej pomocy. Nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu w połączniu z trzeźwą oceną sytuacji i szybką reakcją może nieraz ocalić ludzkie życie. Zajęcia zainspirują też pasjonatów militariów – działy o tematyce typowo wojskowej dostarczą informacji o rodzajach broni oraz zasadach odbywania służby wojskowej. Uzupełnią je elementy prawa międzynarodowego dotyczące konfliktów zbrojnych oraz topografii.