Grafika dekoracyjna - szare tło

Fizyka

Nauczyciel przedmiotu

Joanna Dudkowiak

W trudnych sytuacjach kieruje się słowami Jana Pawła II „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”.

Ciągle zdobywa nowe umiejętności, nieustannie poszukuje nowych metod, pomysłów, by zadziwić i zaskoczyć.. Z przymrużeniem oka słynne równanie A. Einsteina E = mc2 interpretuje następująco: Edukacja = Nauka * Ciekawość2.

O przedmiocie

Fizyka jest fundamentem wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych.

Jej złoty wiek trwa od ponad trzystu lat. W każdym pokoleniu, od Newtona przez Einsteina, Feynmana czy Hawkinga, pojawiają się uczeni przyczyniający się do transformacji naszej cywilizacji. Mówi się, że fizyka nie znajduje zastosowania w technice… Fizyka stworzyła technikę i jest źródłem czasów elektroniki, komputerów i sztucznej inteligencji. Na lekcjach uczeń rozwija logiczne myślenie nie zapominając o wyobraźni. Pamiętamy bowiem słowa Alberta Einsteina „Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe”.

Fizyka pozwala zrozumieć otaczający nas świat. Dzięki niej poznajemy piękno i mądrość przyrody, której jesteśmy częścią. Wiele zjawisk nas zdumiewa, fascynuje, czasem przeraża, a obok innych przechodzimy nie zwracając nawet na nie uwagi. Umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy ułatwi nam w przyszłości wykonywanie wielu codziennych czynności. Uczenie się fizyki daje nam jeszcze jedną korzyść – uczy logicznego myślenia. Więc jeśli nawet po latach zapomnimy wszystkie wzory i prawa, to gimnastyka umysłu nie pójdzie na marne.